Afiş ve Poster / Afiş ve poster ihtiyaçlarınız için tasarım, imalat ve baskı hizmetleri.

Afiş ve Poster

Afiş, tasarım ve sanat kaygısının eşit ağırlıkta olduğu bir mesajı iletmek ve ya bir ürünü tanıtmak amacıyla hazırlanan ve karşımıza hemen her yerde her an çıkabilecek grafik ürünlerdir.

İlk olarak konuya uygun bir görsel seçilmelidir. Konuya uygun görsel illustrasyonda olabilir, fotoğrafta olabilir. Bir afişte en yoğun algımızı meşgul eden görseldir. Uygun bir görsel ve görseli destekleyen bir slogan ile çok şey ifade edebiliriz.

Unutulmaması gereken hepimiz tüketiciyiz, tüketicinin algılarına göre yapılan bir çalışma başarılıdır. Afişte görsellik kadar algıyı ne kadar tetikliyebildiğimiz, hafızalarda ne kadar yer ettiğmiz de önemlidir.

Afiş, bir ürünün, kampanyanın ifşa edilmesi amacıyla yapılır. Amacımız hedef kitleye uygun mesajı verebilmektir. Bunu belirlediğimizde ne yapmak istediğimizi biliyoruz demektir.

Afişi çalışırken dikkat edilmesi gereken diğer nokta afişin nerede sergileneceğidir. Direklere, duvarlara, cama, kapıya vs.. gibi sergilenecek alanın genel renk profiline uygun çalışmalar daha dikkat çeker. Burada önemli olan ikinci nokta sergilenecek alandan geçen kişilerin nitelikleridir. Bir anaokulu afişiyle, bir yüksek öğretim kurumunun afişi aynı yerde sergilenmez.

Afiş bir ürün tanıtımı içinse empati yaparak ürünün kullanıcısı olabilecek potansiyel yaş kitlesine, ürünün fiyat aralığına göre tüketicinin gelir seviyesine ve buna bağlı olarak algı durumuna göre çalışmamızı şekillendirmek bizi amaç, hedef kitle, afiş üçgeninde doğru noktaya götürebilir.

Afiş salt bir görsel değil, görseli destekleyen slogan ve marka ile bütünleşik bir çalışmadır. afiş çalışmasında ki hemen hemen pek çok çalışmada olabildiğince az font kullanılmalıdır. Yazılara çizgi kalınlığı vermek, yoğun gölge ve efekt kullanmak gözü yorar. ilk bakışta algılanan karmaşa ise afişimiz amacına ulaşmamış demektir. Afiş basımında genelde ince gramajlı kağıtlar kullanılmaktadır. En çok kullanılan 115 gr kuşe kağıttır. Bristol veya 1.hamur kagıtta baskıya uygunlugundan dolayı tercih edilebilir. Genellikle 4 renkli baskı tercih edilsede, tek renk veya 2 renk te baskı yapılabilir. İstenilen talep dogrultusunda üzerine mat veya parlak selefon hatta kısmı lak uygulaması yapılabilmektedir.

Afiş çeşitlerini ebatlarına görede sıralamak gerekirse genelde tercih edilen 25*35 cm, 35*50 cm, 50*70 cm, 70*100 cm olarak sıralayabiliriz.