Ajanda ve Spiralli Defter / Ajanda ve spiralli defter çeşitleri. Tasarım, imalat ve baskı.

Ajanda ve Spiralli Defter

Ajanda; unutulmaması gereken notlarımızı yazmaya yarayan, içinde haftalık, günlük, aylık olarak takvim özelliği taşıyan, kapakları, mukavva, karton, deri ve benzeri malzemelerden yapılan farklı ebatlarda ve tasarımlarda olabilen, konferanslar da, toplantılar da ve önemli şirket görüşmelerinde notluk amaçlı da kullanılan defterlere verilen genel bir isimdir.

Ajanda özellikle ticaretle uğraşanlar için gündelik hayatımızda çok gerekli ve lüzumlu bir ürün olduğu için genellikle yıl sonlarında çeşitli şirketlerin ve firmaların promosyon olarakta müşterilerine hediye ettiği etkili bir reklam aracıdır.

Ajanda çeşitlerini; organize ajanda, spiralli ajanda, günlük ajanda, lastikli ajanda vb. ajandalar olarak sıralayabiliriz.

Spiralli defter; üzerinde çizim, not ve yazı yazılabilecek boş kağıtların birleştirilmesiyle oluşan bir defter çeşitidir. Kapak ve arkası karton veya mukavvaya sıvamalı olarak yapılır ve spiralle birleştirilir. Firmaların isteğine göre kapakta mat selefon, parlak lesefon ve kısmi lak uygulaması yapılır. Kapakta ve arka tarafında tek renk 2 renk ve 4 renk olarak baskı yapılabilir.