Antetli kağıt / Antetli kağıt çeşitleri. Tasarım, imalat ve baskı.

Antetli Kağıt

Antetli kağıt; Genellikle her çapta şirketlerin kurum ve kuruluşların üzerlerinde kendi kurumsal kimliklerini barındıran, varsa amblem veya logo içeren ve iletişim adreslerinin belli olduğu kağıtlardır. Bir nevi kurumsal kimlik ya da kartvizit olarak da adlandırılabilirler. Şirketler kurum kimliklerini, müşterilerine en etkili biçimde ulaştırabilecek antetli kağıtları oluşturup kullanırlar. Amaç; iletilmek istenen mesajın etkinliğini arttırmaktır.

Antetli kağıtlar ,firmalar ya da kurumlar arası özel yazışmalar, görüş, teklif vb. konularda kullanılmak amacıyla üretilen kağıtlardır. Genellikle ortalama ölçülere sahip antetli kağıtlar; A4 (21*29)cm. tam boy, A5 (15*21)cm. yarım boy ebatlarındadır.

Antetli kağıt üzerinde ofset baskı, filigram, gofre kabartma, varak yaldız, özel şekilde kesim, local lak gibi uygulamalar da yapılabilinmektedir.

Şirketler, başka şirketlerle olan iletişimlerinde, bu antetli kağıtların bulunduğu dosyaları kullanmaktadırlar.

Antetli kağıtlar genelde 80 – 90 – 110 gram gibi birinci hamura basılırlar. Ama gönderileceği yerin mevkisine göre de değişik kalite ve şekillerde olmaktadırlar. Yüksek bir mevkiye gönderilecek antetli kağıtlar genelde 110 gram fantezi kağıda basılırlar.