Bloknot ve Notluk / Bloknot ve Notluk çeşitleri. Tasarım, imalat ve baskı.

Bloknot ve Notluk

Bloknot; Firmaların tamamının ihtiyacı olan ve genellikle çalışanların unutmamak için günlük notlar aldığı, özellikle şirketlerin logo, adres ve iletişim bilgileri kalıcı olduğundan, özellikle yıl sonlarında çoğu firmanın yaptırdığı etkili ve ekonomik bir promosyan ve reklam aracıdır.

Bloknot çeşitleri sırasıyla, üstten tutkallı, üstten spiralli, yandan spiralli, küp bloknot, özel kesimli bloknot, kutulu (mukavva sıvamalı) bloknot ve istenilen ölçüde özel ebatlarda bloknot yapılabilmektedir.

Bloknot ebatları, genelde tercih edilen A4-A5-A6 ebatlarıdır.

Bloknot baskısı için genelde tercih edilen kağıt cinsi 1.hamur kağıt olup, 70 gr ile 110 gr arasında kullanılan gramajlardır. Baskı olarak müşterilerin tercihine, logo ve tasarıma göre istenilen renklerde baskı yapılabilmektedir.

Spiralli bloknot; Yandan ve üstten spiral takılarak yapılan spiralle kağıtların birleştirilmesiyle olur. Sspiralli bloknotlar için genelde 70gr-110 gr. 1.hamur kağıt kullanılır. İstenilen renkte baskı yapılabilir. Her bir bloknot 50 sayfadan oluşur. Spiralli bloknotlarda kapak için karton veya mukavva kullanılarak sıvamalı sert kapaklı bloknot da yapılabilir. Kapağın üzerine istenilen baskı ve mat selefon, parlak selefon kısmı lak uygulamaları yapılabilmektedir. Ebat olarak A4-A5 ve A6 ebatlarında ve istenilen ölçülerde de spiralli bloknot imalatı yapabilmekteyiz.

Küp bloknot; Firmalararın en önemli tanıtım ürünüdür. Önemli olmasını sebebi küçük ve pratik olmasının yanısıra masaüstünde sürekli göz önünde kaldığından, üzerinde logonuzun ve iletişim bilgilerinizin bulunması, firmanızı çok güzel bir şekilde tanıtmaktadır.

Küp bloknotların kapakları özel kesim yapılarak, istenilen renk seçenekleriyle tek renk veya çok renkli baskı yapılabilmektedir. Kapak için kullanılan kağıt genelde 300 gr. amerikan bristol kağıttır. Kapakta parlak selefon, mat selefon ve kısmi lak uygulamaları yapılabilmektedir. İç sayfalar genel olarak 500 adet şekilnde olmakla beraber kağıt için 70 gr-110 gr. arası 1.hamur kağıt tercih edilir. İç baskı tek renk veya çok renklide olabilir.

Tutkallı bloknot; Kağıtların üst üste toparlanmasıyla birleştirilip tutkalla tutturularak not defteri şeklide dönüşmesiyle oluşur. Kağıt olarak 70gr-110 gr arasında 1.hamur iç kağıt kullanılır. Altına ise 300 gr. karton yerleştirilir. İç kağıtlarda tek renk veya çok renkli baskı yapılabilmektedir. Sayfalar genelde 50 ve 100 lük sayfalar halinde olmaktadır. Tutkallı bloknotlarda ebat olarak A4-A5-A6 olarak ve istenilen özel ölçülerde de üretim yapılmaktadır.

Kutulu küp bloknot; Küp bloknottan farkı, kutusunun özel mukavvadan yapılması ve sıvamalı olmasıdır. Önce baskı yapılacak firmanın reklamı 200-250 gr. kuşe kağıda basılır ve ardından mukavva dediğimiz ürüne sıvama olur. Bu şekilde küpnotta zamanla yıpranmalar olabilir ama kutulu küpnot çok kalın ve sağlam olduğu için promosyon tanıtım olarak verdiğiniz firmalarda asla atılmaz. İç kağıtları tekrar dolum yapılarak uzun yıllar müşterinizin masasının üstünde kalıcı bir reklamınız kalmış olur. İç sayfalar tıpkı küpnotta olduğu gibi 70gr-110gr 1.hamur kağıtlara basılır. İstenilen renkte baskı yapılabilmektedir. İçine dolum olacak kağıt adeti müşterinin isteğine göre ayarlanabilir.